Ustka

Klimatyczne osobliwości Ustki…

Ustka uzyskała w 1987 roku status uzdrowiska.

Ustka ma niemal idealnie czyste powietrze, a bierze się to stąd, że nad kanałem portowym o każdej porze roku występuje różnica temperatur wody i powietrza. Dzięki temu powstaje tzw. poduszka hydrotermiczna, dzięki czemu wszelkie zapylenia opadają nad kanałem i nie przedostają się na stronę wschodnią. To jakby filtr hydrotechniczny, który nie przepuszcza zanieczyszczeń.

Ustka leży na cypelku i ma za sobą otwarte morze.
Mniej więcej 500 metrów od linii brzegowej zachowany jest bezpośredni wpływ klimatu morskiego.
Strefa klimatu nadmorskiego rozciąga się kilka kilometrów w głąb lądu, mniej więcej do wysokości wsi Charnowo. Turyści i kuracjusze odczuwają to bezpośrednio, twierdzą, że w strefie nadmorskiej ogarnia ich senność. Wynika to z tego, że organizm dostaje większą dawkę tlenu.

Lekka bryza od morza jest o wiele korzystniejsza dla organizmu, niż wylegiwanie na gorącym piasku. Zastępuje wszelkie sztuczne inhalacje. Wielu ludzi, którzy od lat przyjeżdżają do Ustki, i to niekoniecznie latem. Godzinami spacerują nad morzem i czują się świetnie.
Na wszystkich morskich mapach Świata rejon Ustki jest zaznaczony jako miejsce anomalii magnetycznych. Objawia się to nie tylko biednymi wskazaniami kompasu, ale i tym, że mieszkańcy Ustki nie muszą uzupełniać niedoborów magnezu. Tu magnez występuje w wystarczającej ilości.

Innym charakterystycznym dla Ustki elementem jest bardzo ilość czarnej sosny. Idąc ulicą Wczasową odnosi się wrażenie, jakby się człowiek ocierał o żywicę. Aerozol morski w zetknięciu z czarną sosną powoduje specyficzny, jedyny mikroklimat, którego nie spotkamy nigdzie indziej w kraju. Kolejnym, bardzo istotnym czynnikiem, jest wyjątkowo czyste powietrze. Dopuszczalna roczna norma pyłów w miejscowościach uzdrowiskowych wynosi 40 ton na kilometr kwadratowy. W Ustce, w rejonie ul. Wczasowej, gdzie znajduje się większość sanatoriów, jest poniżej połowy dopuszczalnej normy. Podobno tylko jeszcze Rymanów i Iwonicz mogą się poszczycić tak czystym powietrzem, jak Ustka.

Ustka ma tak znakomity klimat, że następuje tu samoczynne leczenie. Wystarczy sam pobyt w uzdrowisku i korzystanie z dobrodziejstw natury.

Przedruk z prasy lokalnej.

You are donating to : Greennature Foundation

How much would you like to donate?
$10 $20 $30
Would you like to make regular donations? I would like to make donation(s)
How many times would you like this to recur? (including this payment) *
Name *
Last Name *
Email *
Phone
Address
Additional Note
paypalstripe
Loading...